Iako na granici između istočne Evrope i jugizapadne Azije, u kulturnom i geopolitičkom smislu Gruzija se smatra dijelom evropskog kontinenta.
Glavni grad ove kavkaske zemlje je Tbilisi, a većinu populacije čine Gruzini, koji pretežno pripadaju gruzinskoj pravoslavnoj crkvi. Zanimljivost je da je teritorija današnje Gruzije bila pod vlašću Rimljana, zbog čega se ovdje brzo raširilo hrišćanstvo. Gruzija je poslije Armenije, druga zemlja na svijetu koja je usvojila hrišćanstvo kao državnu religiju (327. godine).
Na zapadu Gruzija izlazi na Crno more, u dužini od 310km, a njenim reljefom dominiraju planinski lanci Velikog i Malog Kavkaza.
Ova zemlja i dalje je uglavnom ispod radara komercijalnog turizma, a mnogi se čak pitaju da li je posjeta Gruziji bezbijedna.
Gastronomija
Putovanje u Gruziju je potpuno bezbijedno za turiste. Glavni savjet koji iz ove zemlje upućuju stranim posjetiocima je da ponesu udobnu široku odjeću, jer se zahvaljujući nevjerovatno ukusnim specijalitetima niko još iz Gruzije nije kući vratio bez bar nekoliko kilograma viška. A osim što je kuhinja ove bivše sovjetske republike neodoljiv spoj evropskih i azijskih uticaja, ona se služi u izuzetno obilnim porcijama. Riječ koja označava gruzijski obrok je supra, što se bukvalno može prevesti kao „gozba“. Narodna izreka kaže da je „gost dar od Boga„, što znači da se gostoprimstvo ovdje podrazumijeva, a u velikoj mjeri se izražava preko hrane.
U mnogim restoranima konobari će poslužavnike sa hranom servirati jedne na druge, jer na stolu jednostavno nema dovoljno mjesta za sva jela. Tradicionalni hljeb se i dalje pravi u pećima od opeke, uz jela se služe brojne salate od svježeg povrća, a na trpezi su najčešće pite sa sirom i mesom, kobasice i više vrsta punjenih tjestenina. I uvijek će vas pitati – da li biste željeli još nešto?
Vinarstvo
U restoranima nemojte propustiti da isprobate neko od lokalnih vina. Vinarstvo je veoma zastupljeno, a zemlja se smatra mjestom na kome je vino rođeno – budući da postoje dokazi o pravljenju ovog pića još prije 8.000 godina. Širom zemlje postoji preko 500 varijeteta grožđa, a vinari vino prave i tradicionalnim i savremenim tehnikama. Mnoga su organska, ali sva su izvrsnog ukusa i kvaliteta.
Još jedna zanimljivost – Signahi je poznat kao grad vina i ljubavi, budući da u njemu postoji veliki broj malih vinarija, a gradski matičar je dostupan za vjenčanja 24h dnevno. Inače, ovaj drevni gradić u regiji Kaheti je popularna turistička destinacija ne samo zbog vina, već i zbog živopisnih okolnih pejzaža i očuvane tradicionalne arhitekture.
Ostale atrakcije
Vina i gastronomija su dva glavna razloga za povećanje broja turista. Samo tokom prošle godine broj turista je udvostručio u odnosu na prethodnu godinu. Ali daleko od toga da Gruzija nema ništa više da ponudi. Visoki Kavkaz obiluje prelijepim pejzažima, vidikovcima, tradicionalnim selima i starim crkvama. Ovu oblast možete upoznati tokom nezaboravne hajking ture. Ima više poznatih termalnih izvora, posebno u blizini parka Borjomi.
Tbilisi
Naravno, glavna turistička destinacija zemlje je Tbilisi. Grad koji je tokom istorije uništavan 27 puta i svaki put se ponovo dizao iz ruševina. Danas je kosmopolitska prijestolnica. Savremena arhitektura i tradicionalna istorijska zdanja mogu se vidjeti obje strane rijeke Kure. Moderni kafei i barovi mogu se naći na svakom koraku. Obavezno treba obići Stari grad, tvrđavu Narikala i crkvu Ančiškati iz 6. vijeka. Na buvljoj pijaci koja se održava subotom, mogu se naći brojni unikatni suveniri iz sovjetskog perioda, ali i tradicionalno posuđe i nakit. U trendi distriktu Plekanov, duž avenije Agmašenbeli nižu se lijepa stara zdanja. U nekadašnjoj sovjetskoj fabrici trikotaže danas su brojni hipsterski kafei, barovi i umjetnički ateljei i radionice.
where to buy cialis online safely Quantification of islet mass area was performed using the FIJI Software
Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I?¦d like to see more posts like this .