Austrijski Beč opet se našao na vrhu liste najzelenijih i najčišćih gradova svijeta. Rangiranje je sastavila konsultantska kompanija Resonance, prenosi Lonely Planet.
Kompanija je koristila sopstvenu metodologiju za rangiranje grada. Kriterijumi za izbor bili su broj zelenih površina, mjesta za šetnju građana, kao i nivo zagađenosti vazduha.
Beč je prepoznat kao najzeleniji grad na svijetu zahvaljujući mnogim parkovima i razvoju javnog prevoza: mnogi lokalni stanovnici odustali su od automobila koji zagađuju životnu sredinu.
Zanimljivo je pak da Resonance skenira gradove koji su u top 50 najposjećenijih.
Zbog toga na njegovoj listi nećete naći mnoge koji su lideri u sferi zelenog razvoja, poput danske prijestolnice Kopenhagen. Jednostavno nisu odgovarali kriterijumima koje je postavila kompanija Resonance.
Foto: Leyy M from Unsplash
Iza Beča dva velika njemačka grada…
Na drugom mjestu ove liste našao se njemački Minhen, sa inovativnim sistemom brzog javnog prijevoza, koji je smanjio broj automobila građana.
Treće mjesto je pripalo Berlinu, sa puno zelenih javnih površina i parkova. Četvrto mjesto pripalo je Madridu, gdje ima puno zelenog prostora i pogodne infrastrukture za pješake, dok se na petom našao brazilski grad Sao Paulo s obiljem poljoprivrednih tržišta sa organskim proizvodima.
Na listi najzelenijih gradova uvršćeni su i Mančester, Lisabon, Singapur, Amsterdam i Vašington.
Zašto baš Beč?
Ako se pitate kako je Beč najzeleniji, evo koji faktori su presudili:
- Zelena energija – 30% svih energetskih sistema grada radi na zelenim izvorima energije!
- Javni prijevoz – razvijena gradska mreža javnog prevoza omogućila je da više od polovine lokalnih političara koristi javni prijevoz za posao! Umjesto ličnih automobila…
- Zeleni i spoljašnji prostori – Beč ima više od 130 pijaca na otvorenom, dok je polovina njegove površine prekrivena zelenilom.
- Čist vazduh – Zahvaljujući naporima lokalnih zvaničnika, austrijska prijestolnica se može pohvaliti tonama zelenih površina i ogromnim dionicama pješačkih i biciklističkih staza, raspoređenih po cijelom gradskom području. Ovo sve omogućava građanima da još više vremena provode u prirodi i doprinosi poboljšanju kvalitet vazduha u gradu.