Svake godine UNESCO upisuje nove prirodne i kulturne spomenike na listu svjetske baštine.

Na ovogodišnjem sastanku komiteta zaduženog za listu svjetske baštine, koji se održava u Bakuu, predloženo je nekoliko novih svjetskih atrakcija.

Kako je UNESCO potvrdio lista će biti bogatija za desetak lokacija u Islandu, Poljskoj, Italiji, Austriji, Španiji, Azerbejdžanu, Mjanmaru, Burkini Faso.

Utočište za ptice selice u Kini, na obali Žutog mora u Bohai zalivu je među prvim potvrđenim lokalitetima. To je močvarno područje zadivljujuće ljepote, koje more plavi kad je plima i odlikuje ga izuzetan biodiverzitet.

Babilon

Babilon

Nekadašnji glavni grad Mesopotamije, Babilon, našao se na listi svjetske baštine. Ovaj grad, star preko 4.300 godina, sada je samo skup ruševina na rijeci Eufrat, nedaleko od Bagdada u današnjem Iraku. Ova zemlja već decenijama pokušava da stavi Babilon na listu zaštićene svjetske baštine.

Na listi se našao i stari rudnik gvožđa u Burkini Faso; Bagan, ružičasti grad hramova u Mjanmaru; Lovell teleskop u Velikoj Britaniji, put na velikoj nadmorskoj visini u regionu Gros Gloknera u austrijskim Alpima.

Vatnajokul

Vatnajokull

Islandski nacionalni park koji zauzima skoro šestinu površine ove ostrvske zemlje našao se na listi zbog svojih izuzetnih prirodnih karakteristika. Ogroman lednički plato (kapa) prostire se na većini teritorije nacionalnog parka u kome se nalaze brojni aktivni vulkani, i gejziri.

Na listi svjetske baštine nalaze se i Oblast Krušnohori u Češkoj i njoj susjedna njemačka oblast Ercgebirge, poznate su kao rudarski kraj već osam vijekova, vulkanski arhipelag Sent Pol u Indijskom okeanu, koje pripada Francuskim prekomorskim teritorijama i vrhovi planine Risco Caido na Gran Kanariji (Španija).

Dunavski limes

Granica Rimskog carstva na Dunavu, poznata kao Dunavski limes, čuva brojne spomenike izuzetne vrijednosti. Iako se Limes protezao i preko teritorija Srbije, Hrvatske, Bugarske i Rumunije, samo je njegov zapadni dio, u Austriji, Nemačkoj, Mađarskoj i Slovačkoj, stavljen pod zaštitu.

Od ove godine na listi UNESCO-a nalaze se i antičko groblje na teritoriji današnjeg Bahreina, još jedan rudarski region, Krzemioniki u Poljskoj, istorijski centar grada Šaki u Azerbejdžanu i stari kolonijalni put u Panami koji povezuje Atlantsku i Pacifičku obalu.

Proseko

Pobrđe Proseko, italijansko vinogorje na sjeveroistoku pokrajine Veneto, poznato po proizvodnji istoimenog pjenušavog vina, stavljeno je na listu svjetske baštine. Ovaj region je nominovan i prošle godine, ali mu je falilo samo nekoliko glasova da bude izabran.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime