Naočigled mirna, živopisna i uredna prijestolnica Finske, Helsinki neprestano nudi nešto novo i zanimljivo svojim posjetiocima.

Šetajući se gradom srešćete talentovane ulične muzičare koji sviraju gudačke instrumente ili harmoniku, ribolovce koji prodaju svježi ulov direktno iz svojih čamaca duž pristaništa i prodavce koji prodaju svježe rezano cvijeće na Pijačnom trgu (Kauppatori). Trećinu površine grada čini zelenilo, pa ne čudi što su mir i priroda svuda oko vas gdje god da se nalazite. Helsinški arhipelag se sastoji od 330 ostrva, koja omogućavaju sjajan odmor od gradske vreve. Ovaj primorski grad lociran je u Finskom zalivu, na Baltičkom moru. Ruski car Aleksandar I proglasio ga je 1812. godine za glavni grad Finske, koja je u to vrijeme bila dio Ruskog carstva. Svoje vrijeme u Helsinkiju najbolje ćete iskoristiti šetajući se po Starom gradu, posjećujući brodom neko od obližnjih ostrva, ili i obilazeći odlične muzeje, bez obzira na doba godine.

Foto: Tapio Haaja from Pixabay

Arhitektura

Grad koji je najbolje istražiti biciklom ili pješice, odavno je prepoznat kao svojevrstan grad dizajna. Jedinstven je i po tome što je to jedini grad na svijetu koji ima svog direktora dizajna. Godine 2012. dobio je i prestižnu titulu „UNESCO Creative City of Design“.

U Helsinkiju se nalazi nekoliko svjetskih bisera moderne arhitekture 21. vijeka. Među njima su Univerzitetska biblioteka, Kapela tišine Kampi i Centralna biblioteka (Oodi) u obliku drvenog broda sa staklenim krovom. Unutrašnjost biblioteke je specifična po tome što prostorom od 17.000 m2 dominiraju amfiteatri oivičeni gigantskim prozorima. Univerzitetsku biblioteku Helsinkija godišnje posjeti oko 2 miliona ljudi. Njih osim knjižnog fonda privlače smjela arhitektonska rješenja i enterijer od koga zastaje dah. Kapela tišine Kampi je građevina osmišljena sa specifičnom idejom – obezbijediti modernom čoveku 21. vijeka mjesto za opuštanje i trenutak tišine u najprometnijem dijelu Helsinkija.

Kapela tišine Kampi, Foto: Angelo Giordano from Pixabay

Dizajn

Dizajn se ovdje slavi tokom cijele godine i može se slobodno reći, predstavlja stanje duha. Grad se transformiše svakog septembra tokom Helsinške nedjelje dizajna i sa 120 izložbi i pratećih programa privlači oko 60.000 ljubitelja dizajna iz cijelog svijeta. Ukoliko želite da uživate u finskom dizajnu, Dizajnerska četvrt je pravo mjesto za to. Čini je prostor koji zauzima 25 ulica sa izborom od 200 butika, ateljea, muzeja, galerija i kafića. Kada ste već ovdje ne bi trebalo propustiti posjetu Muzeju dizajna, Muzeju finske arhitekture, Aalto kući i Umjetničkom muzeju Didrihsen.

Istorijska četvrt Helsinkija (Torikorttelit) pravi je raj za ljubitelje istorije i neoklasicističke arhitekture. Četvrt čine tri bloka u srcu grada tik uz more, a slojevi istorije sežu do perioda ruske i švedske vladavine nad Finskom. Trg Senata jedinstvena je alegorija političke, vjerske, naučne i komercijalne moći u centru grada. Trg i njegova okolina čine najstariji dio prijestolnice, a značajne građevine koje ga okružuju su Helsinška katedrala, zgrada Vlade, zgrada Univerziteta i Sederholm kuća, inače najstarija zgrada u Helsinkiju.

Foto: Carsten Przygoda from Pixabay

Posjetite brodom utvrđenje na ostrvu Suomenlina

Trajektom posjetite ostrvo Suomenlina. Ovdje se nalazi istoimena tvrđava koju je UNESCO uvrstio u svoju Listu svjetske baštine. Utvrđenje je izgrađeno u 18. vijeku, na ulazu u luku Helsinki i predstavlja zanimljiv primjer vojne arhitekture. Tvrđava je korištena tokom vladavine Švedske, Rusije i Finske za odbranu grada. Provedite čitav dan na ostrvu lutajući kroz sistem tunela tvrđave, obilazeći muzeje, prodavnice, ručajući u nekom od 11 restorana i uživajući u okolnoj prirodi. Ostrvo se može posjetiti tokom cijele godine i besplatno je za posjetioce (karte se naplaćuju samo ukoliko želite da posjetite neki od 6 muzeja).

Preznojite se u sauni

Provesti vrijeme u sauni je najvažniji finski doživljaj. Parenje u sauni, a zatim valjanje u snijegu ili skakanje u ledeno more i ponavljanje cijelog procesa duboko je ukorijenjena kulturna tradicija Finske. Helsinki je dom brojnih javnih sauna koje su savršene za posjetioce koji se prvi put susreću sa njima. Posjetite moderne, inovativne ali i tradicionalne saune, jer svaka od njih pruža drugačije iskustvo. Gradska oaza Löyly je dobar prijedlog budući da objedinjuje fantastičan dizajn, restoran i primorsku lokaciju. Dopašće vam se opuštanje u saunama i hlađenje na terasi. Bez obzira na doba godine, pokušajte i da zaplivate u moru kako biste upotpunili iskustvo i doživjeli nešto novo.

Restoran Löyly, Foto: Ninara from Flikr

Uživajte u odličnim restoranima i kafi

Osim što ima mnoštvo restorana sa Mišlenovim zvjezdicama, obiluje i sjajnim restoranima za putnike sa znatno plićim džepom. Takođe, Finci piju više kafe po glavi stanovnika nego bilo koja druga nacija na svijetu. Zato posjetu prijestolnici Finske ne smijete završiti bez odlaska u neku od mnogobrojnih odličnih kafeterija u gradu.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime