Kada se planiraju kraća vikend-putovanja, većina putnika sanja o Parizu, Rimu, Stokholmu i Londonu. Ali odlična city-break destinacija nalazi se u našoj neposrednoj blizini.

Prijestolnica Bugarske može se pohvaliti mnogim zanimljivim istorijskim atrakcijama i bogatom kulturnom scenom. Bugarska gastronomija, slična našoj, oduševiće svakog posjetioca, a svakako treba pomenuti i odlična lokalna vina.

Istorijsko blago

Lagana šetnja po gradskom centru omogućava posjetiocu da otkrije slojeve bugarske istorije, obilazeći rimske ruševine, zdanja izrađena u vizantijskom, osmanskom, ali i sovjetsko-socijalističkom stilu. Simbol grada je jedna od najvećih pravoslavnih crkava na svijetu – impozantna neo-vizantijska katedrala Aleksandra Nevskog. Poznata je po zlatnim kupolama, a izgrađena je u čast 200.000 ruskih vojnika koji su život dali za bugarsku nezavisnost tokom Rusko-turskog rata (1877 – 1878).

Ako vas više zanima dalja istorija, tračansko zlato i rimski artefakti, provedite nekoliko sati u Nacionalnom istorijskom muzeju. Odmorite se prostranim vrtovima i slikajte statue ruskih MiG-ova koje su tamo podignute. Za uvid u decenije iza Gvozdene zavjese, posjetite Muzej socijalističke umjetnosti i otkrijte njegovu zbirku statua, slika, ali i propagandnih filmova.

Foto: Michael4Wien from Pixabay

Bogata kulturna scena

U okviru Nacionalne galerije 2015. godine je otvorena nova zgrada – Kvadrat 500. Nalazi se u blizini katedrale Aleksandra Nevskog. Ovdje možete da se divite najvećoj kolekciji srednjovijekovnog slikarstva u zemlji, kao i impresivnoj zbirci savremene umjetnosti. Obavezno svratite i u Gradsku galeriju Sofije, u kojoj se smjenjuju zanimljive izložbe bugarskih slikara i vajara. Ljubitelji opere i baleta treba da iskoriste priliku da u Sofijskoj operi uživaju u izvođenju nekog od voljenih komada, a veče možete provesti i uz odličnu Sofijsku filharmoniju.

Balkanska kuhinja

Kao i u BiH, u Bugarskoj je tradicionalna hrana važan dio društvenih rituala i interakcije. Započnite dan kao lokalac probajući svježe pečenu banicu, vrstu pite omiljene među bugarskim stanovništvom. Danas postoji više vrsta punjenja, sa spanaćem, bundevom, jabukama i cimetom i sl., ali tradicionalna banica je sa sirom (a ime je izvedeno iz riječi gibanica). Banicu ćete naći na svakom ćošku, a među poznatim lokalnim pekarama su Hlebar, Furna i Cafe Ma Baker.

Ponudu putovanja u Sofiju možete pogledati ovdje.

Za ručak možete da isprobate čuveni bugarski roštilj, šopsku salatu i domaću rakiju. Uz večeru obavezno probajte i neko od lokalnih vina, od kojih je na posebno dobrom glasu mavrudOrijentalni slatkiši su kao i kod nas zaostavština nakon dugog perioda pod Turcima. Ipak, Sofija ide u korak sa vremenom, pa se posljednjih godina u gradu otvaraju i restorani specijalizovani za vegetarijansku i vegansku hranu, kao i oni koji nude fuziju tradicionalnih jela i novih kulinarskih trendova.

Foto: Ali Eminov from Flikr

Šoping u Sofiji

Istina je da ako ste tokom svog vikend-putovanja planirali ozbiljan šoping, zaista je trebalo da se odlučite za posjetu Rimu, prije nego Sofiji. Ali i ovdje možete obaviti kupovinu u nekim od zanimljivih malih butika i prodavnica lokalnih dizajnera, po povoljnijim cijenama nego u zapadnoj Evropi. Ipak, nemojte propustiti priliku da iz Sofije kući ponesete neke od autentičnih suvenira. Posebno su kvalitetni kozmetički proizvodi od ružinog ulja, budući da je Bugarska najveći svjetski proizvođač ovog vrijednog sastojka. Među zanimljivim suvenirima su domaća vina od maline, sirevi i začini.

Izlet u prirodu

Sofija se nalazi u podnožju planine Vitoša, čiji najveći dio je obuhvaćen nacionalnim parkom. Ovaj park je jedan od najstarijih u Evropi. Uživajte u hladu borovih i hrastovih šuma ili se prošetajte nekom od brojnih treking staza do obližnjih sela. Ljubitelji prirode treba da posjete Zlatnite mostove, geološki fenomen „kamene rijeke“ koja se proteže na nadmorskoj visini od 1.700 do 1.350m. Nezaobilazna je i posjeta 25m visokom vodopadu Bojana, koji svojom kristalno-čistom vodom mami posjetioce.

Tokom zime, Vitoša je jeftina opcija za skijaše, ali u odnosu na velike bugarske rizorte kakvo je Bansko, ima rudimentalnu ponudu. I neskijaši mogu da autobuskim linijama 111, 122 i 123 dođu do gondole Simenovo, a zatim uživaju u šetnji po snježnoj šumi.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime