Jedan od filmova koji je proslavio Salcburg bio je čuveni američki mjuzikl “Moje pjesme, moji snovi” (The Sound of Music), a svako ko je pogledao ovaj film, sigurno je poželio da jednog dana posjeti nestvarne alpske krajolike i slikovita podnožja salzburških planina.

Ukoliko vas put nanese u ove krajeve, dajemo vam nekoliko savjeta šta ne bi trebalo propustiti.

Salcburg

Salcburg je rodno mjesto kompozitora Volfganga Amadeusa Mocarta, ali je svjetski poznat i po impresivnoj srednjovijekovnoj i baroknoj arhitekturi. Zato ne čudi što je 1997. godine uvršten i u UNESCO-ovu listu svjetske baštine kao grad “izvanredne vrijednosti za čovječanstvo”. Rijeka Salcah, pritoka Dunava, prolazi kroz grad. Na njenim obalama nalazi se 13 mostova, kao i mnogobrojne biciklističke staze i parkovi. Mjesto za početak istraživanja grada je ulica Getrajdegase (Getreidegasse) u starom gradu, glavna šoping zona u Salcburgu.

Foto: Makalu from Pixabay

Region Salckamergut

Na samo 20 minuta vožnje od Salzburga, nalazi se nevjerovatan alpski krajolik: planinski vrhovi, jezera, rijeke, živopisna sela i gradići. Salckamergut je zemlja čuda u kojoj su isprepletane staze za pješačenje, skijanje i brdski biciklizam.

Cvelferhorn planinska žičara

Uputite se žičarom u spektakularnu vožnju do vrha planine Cvelferhorn. Odatle se pruža sjajan pogled na čitav region Salckamergut i jezera Volfgangze i Fušlze. Na vrhu se nalazi vidikovac i sjajna kafeterija. Zbog sve većeg broja korejskih turista ovdje se na meniju mogu naći čak i kimči (tradicionalno korejsko jelo) i instant nudle.

Foto: Th G from Pixabay

Mocart kugle

Imajući na umu da je Mocart rođen u Salcburgu, logično je da je njegovo ime prisutno svuda u gradu. Sa druge strane, Austrijanci se vijekovima odlikuju vrhunskim poslastičarskim umijećem, te je bilo logično da neko ove dvije stvari spoji u jedno. To je upravo učinio poslastičar iz Salzburga, Pol First (Paul Fürst), kada je 1890. godine stvorio sada već čuvene Mocart kugle. Okrugli slatkiš od marcipana, pistaća i nugata, umočen u tamnu čokoladu stekle su planetarnu popularnost. U poslastičarnici Dallmann u gradiću St. Gilgen na jezeru Volfgangze možete da naučite da pravite Mocart kugle. Ovdje ćete praktično savladati sve poslastičarske tajne, dobiti diplomu i sa sobom ponijeti Mocart kugle koje ste sami napravili.

Foto: 5598375 from Pixabay

Mocartova kuća u St. Gilgenu

St. Gilgen je rodno mjesto Mocartove majke Ana Marije. Takođe je nekadašnji dom njegove sestre koja je bila sjajan muzičar, ali je živjela u sjenci svog genijalnog brata. Ovdje možete posjetiti stalnu izložbu posvećenu Mariji Ani Mocart i steći uvid u njen život. Poseban je osjećaj posjetiti kuću porodice Mocart u kojoj se nalaze brojni originalni predmeti.

Oberhintereg farma

Oberhintereg farma je mjesto gdje možete na sjajan način da osjetite tradicionalni austrijski način života na selu. Zanimljivo porodično gazdinstvo koje posluje od 1874. godine proizvodi sir, dimljeno meso, mlijeko, začinsko bilje, hljeb, peciva, sladoled, a poznati su i po uzgoju pčela. Dok ste na farmi imaćete utisak kao da boravite u nekoj knjizi pripovjedaka. U okviru farme se nalazi i odličan restoran, a možete pohađati i kurs pčelarstva kao i naučiti kako se pravi odličan domaći hljeb.

Dvorac Helbrun

Dvorac u blizini Salcburga je sagrađen početkom 17. vijeka, a barokna palata je osmišljena kao mjesto za proslave, sa brojnim fontanama i vodoskocima koji će vas zadiviti svojom inventivnošću. Zanimljivo je da je dvorac bio samo ljetna dnevna rezidencija tako da ovdje nema spavaćih soba. Zahvaljujući brojnim vodenim igrama i iznenađenjima, sjajno je mjesto za porodice sa djecom koja će poslije posjete biti mokra, ali zadovoljna i oduševljena svaki put kada ih voda poprska sa potpuno neočekivanih mjesta koja se nalaze svuda oko dvorca.

Foto: Hans Braxmeier from Pixabay

Restoran M32

Restoran koji obavezno treba posjetiti dok ste Salcburgu je M32, specijalizovan za austrijsku kuhinju. M32 se nalazi na vrhu brda sa pogledom na grad, u istoj zgradi kao i Muzej moderne umjetnosti. Restoranom dominiraju veliki stakleni prozori sa kojih se pruža čaroban pogled noću na istorijski kvart. Specijalitet kuće je bečka šnicla, nama veoma poznato jelo, ali spremljena na poseban način. Teleći but se isječe u obliku leptira i umoči u brašno, jaja i prezle, kako bi šnicla postala hrskava poslije prženja na puteru. Poslužuje se sa peršunom, krompirom, kriškom limuna i džemom od bobica. Često je najteže da naočigled jednostavna jela ispadnu savršena, a ovdje su upravo u tome velemajstori.

Nekoliko riječi o kobasicama

Uveče kada izađete u grad, naići ćete na noćne štandove sa čuvenim kobasicama (Nachtwürstelstand) koji su dio austrijske tradicije kada je ulična hrana u pitanju. Kobasice se služe sa hljebom ili lepinom, začinjene senfom i kiselim krastavcem, a uz kobasice obavezno ide i hladno pivo ili čašica Šnapsa (Schnapps).

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime