Otvaranje granice između Istočne i Zapadne Njemačke 9. novembra 1989. godine stvorilo je mogućnosti za slobodnije putovanje svijetom i to ne samo za Istočne Njemce. Milioni turista iz cijelog svijeta pohrlili su da istražuju i otkrivaju prirodne ljepote i kulturu bivše Istočne Njemačke.

Prije 1989. godine u Zapadnoj Njemačkoj postojalo je svega osam lokaliteta koji su se nalazili na listi svjetske baštine UNESCO-a. Od tada se taj broj povećao na 46, od kojih se 14 danas nalazi u regiji koja je nekada pripadala Istočnoj Njemačkoj.

Hoteli

Nacionalne i međunarodne hotelske grupacije, kao i mnogi individualni preduzetnici doprinjeli su razvoju hotela i ugostiteljskih objekata. Tako se standard usluge i izbor koji je dostupan u bivšoj Istočnoj Njemačkoj ne razlikuju od ostalih dijelova zemlje. Turistička organizacija Njemačke danas u ponudi ima preko 20.000 hotela sa 800.000 soba i gotovo 1,5 milion kreveta.

Gastronomija

Gastronomska ponuda prilagođena je različitim potrebama. Ovdje će se naći ponešto kako za turiste koji vode računa o novcu, tako i za one koji zahtijevaju najviši standard usluge. Više od 300 restorana ima Mišlenove zvjezdice, a nalaze se u svim regionima zemlje. Oni su dokaz da je njemačka kuhinja vrhunskog kvaliteta.

Foto: RitaE from Pixabay

Atrakcije

Nova proširena ponuda uključuje atrakcije od istorijskog i kulturnog značaja. One su intenzivno obnavljane u godinama koje su uslijedile nakon ujedinjenja i otvorene su za turiste iz cijelog svijeta. Među pomenutim atrakcijama nalaze se kulturna blaga zemlje. Popularan je centar Drezdena i obnovljena Bogorodičina crkva koja je uništena tokom savezničkog bombardovanja 1945. godine. “Zeleni trezor” je smješten u zapadnom dijelu drezdenskog kneževskog dvorca. On je najveća muzejska zbirka dragulja i vrijednih predmeta u Evropi.

Danas Saveznu republiku Njemačku čini 16 saveznih država, a prijestolnica je od 1999. godine grad Berlin. Na rijeci Špreji koja protiče kroz Berlin nalazi se Muzejsko ostrvo, kompleks nekih od najznačajnih muzeja na svijetu. Čine ga Stari muzej, Novi muzej, Stara nacionalna galerija, Bode muzej, Pergamonski muzej kao i Humbolt Forum. Posljednji pomenuti je muzej koji će biti otvoren u septembru 2020. godine, u obnovljenoj Berlinskoj palati. Gradovi Lajpcig, Hale, Šverin, Magdeburg i brojni drugi mogu se pohvaliti živopisnim umjetničkim scenama koje privlače ljubitelje kulture iz cijelog svijeta. Međunarodni posjetioci su zainteresovani i za arhitektonske atrakcije. Na ovom polju se izdvaja čuvena dvorana Filharmonije na Labi u Hamburgu, čija je izgradnja koštala 870 miliona eura, a trajala je 10 godina.

Drezden, Foto: Nicole Kurtze from Pixabay

Kako bi se obilježila 500. godišnjica protestanske reformacije u Njemačkoj, došlo je do značajnih ulaganja u savezne države Saksonija-Anhalt i Tiringija. Ova mjesta su istorijski povezana sa Martinom Luterom. Takođe, u cilju proslave 100 godina bauhausa izgrađeni su moderni izložbeni prostori različitih namjena u Vajmaru, Desau i Berlinu. Pokret Bauhaus imao je snažan uticaj na dalji razvoj umjetnosti, arhitekture, grafičkog dizajna, enterijera, industrijskog dizajna i tipografije. Širom Njemačke, nekadašnja industrijska mjesta, poput Rurske oblasti, danas su domaćini prestižnih kulturnih događaja. Posjetiocima iz cijelog svijeta brojne organizovane ture za obilazak bogatog industrijskog naslijeđa širom zemlje pružaju fascinantno iskustvo.

Sport i priroda

Međunarodni sportski događaji, poput Svjetskog fudbalskog kupa za muškarce 2006. godine (FIFA World Cup) i Svjetskog fudbalskog kupa za žene 2011. godine (FIFA Womens World Cup) doprinjeli su stvaranju imidža Njemačke kao poželjne destinacije za odmor. Glavni faktor koji je doprinjeo ovakvom utisku je fascinantna sportska infrastruktura i vrhunski stadioni poput onih u Berlinu, Lajpcigu i Drezdenu.

Turisti koji vole aktivan odmor mogu uživati u 200.000 km dobro obilježenih pješačkih staza i 70.000 km biciklističkih staza, kao i u mnoštvu sadržaja u nižim planinskim oblastima zemlje.

Foto: Couleur from Pixabay

Biciklistička staza “Njemačko jedinstvo” dugačka je 1.100 km, a prolazi kroz sedam saveznih država. Ona ide od nekadašnje zapadnonjemačke prijestolnice Bona, preko regiona Sjeverna Rajna-Vestfalija, Rajna Palatinat i Hesen.  Nastavlja preko Donje Saksonije, Saksonije-Anhalt i Brandenburga, sve do sadašnje prijestolnice, Berlina. Turisti koji prođu ovom rutom mogu da iskuse jedinstvenu priču o ponovnom ujedinjenju Njemačke, na oko 100 istorijskih mjesta tokom svog putovanja. Od 1970. godine, određene seoske sredine u unutrašnjosti zemlje, vrijedne zaštite, proglašavane su nacionalnim parkovima. U godinama poslije prijelomne 1989. njihov broj je porastao sa 4 na 16. Njih sedam se u potpunosti ili djelimično danas nalazi u novim saveznim državama na istoku Njemačke.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime