Kao najveća zemlja na svijetu, ne čudi što Rusija nudi široku paletu turističkih iskustava. Od istorijskih i kulturnih lokaliteta do šetnji duž obale najstarijeg jezera na svijetu, od urbane vreve na ulicama Moskve do slobode i širine stepa na jugu i tundri na sjeveru Rusije.
Zahvaljujući svom istorijskom, kulturnim i prirodnom bogatstvu i raznolikosti atrakcija, Rusija putnicima nudi priliku za nezaboravna iskustva. Mi ćemo vam zagolicati maštu samo nekima od njih.
Trans-sibirska željeznica
Klasična trans-sibirska željeznica je glavna trasa najduže željezničke mreže na svijetu, koja Moskvu i evropski dio Rusije spaja sa ruskim dalekim istokom, Mongolijom, Kinom i Japanskim morem. Glavni i najstariji dio spaja Moskvu i Vladivostok, preko Sibira. Ova linija poznata je i kao Carska ruta, budući da su je izgradili, između 1891. i 1916. godine, car Aleksandar III i kasnije njegov sin Nikolaj II. Ovo putovanje traje sedam dana i mnogi putnici je koriste i kao zgodno prenoćište od jedne do druge destinacije. U ponudi su kupei prve, druge i treće klase, a najluksuzniji od njih imaju sopstvena kupatila i tuševe.
Foto: Martha de Jong-Lantink from Flikr
Planina Elbrus
Planina Elbrus je ugašeni vulkan na Kavkazu, na jugu evropskog dijela Rusije. Ima dva vrha, Istočni Elbrus (5.621m) i Zapadni Elbrus, koji sa nadmorskom visinom od 5.642m predstavlja najviši vrh Evrope. Danas je planina poznata po skijaškom centru i nekoliko turističkih sela. Sistem gondola i žičara prevozi posjetioce, a postoji i nekoliko visinskih logora za planinare koji osvajaju najviši vrh Evrope.
Foto: M. Tekin KOÇKAR from Pixabay
Dolina gejzira
Na Dalekom istoku Rusije, na poluostrvu Kamčatka, nalazi se Dolina gejzira. Ovo je drugo po veličini polje gejzira na svijetu. Dolinu je 1941. godine otkrila lokalna naučnica Tatjana Ustinova, a od tada je postala popularna turistička atrakcija na Kamčatki, iako se do lokaliteta može stići samo helikopterom. Inače, ovaj basen je dugačak 6km i ima više od 90 gejzira i mnoštvo termalnih izvora. Dio je rezervata prirode Kronocki, koji se nalazi u sastavu „Vulkana Kamčatke„, lokaliteta na Listi svjetske baštine UNESCO-a. Nažalost, tokom klizanja zemljišta 2007. godine dio Doline gejzira trajno je uništen, ali ona i dalje predstavlja čudo prirode.
Foto: United Nations Development Programme in Europe and CIS from Flikr
Ostrvo Kiži
Kiži je ostrvo u jezeru Onjega, u republici Kareliji na sjeveroistoku Rusije, na granici sa Finskom. Ostrvo je dugačko 7km i okruženo je sa 5.000 manjih ostrvaca. Kiži je najpoznatiji po svom muzeju na otvorenom, kompleksu koji čine dvije drvene crkve iz 18. vijeka i zvonik. Preobraženjska crkva iz 1714. ima 22 kupole koje formiraju piramidu, ali i impresivni barokni ikonostas. Crkva pokrova Bogorodice je iz 1768. i u potpunosti je od drveta. Na ostrvu se nalazi i najstarija ruska vjetrenjača, muzej arhitekture i brojne simpatične drvene kuće, farme, kapele i vetrenjače. Kiži se takođe nalazi na Listi svjetske baštine UNESCO-a.
Foto: Pxfuel
Katedrala svete Sofije u Velikom Novgorodu
Katedrala svete Sofije nalazi se u najstarijem ruskom gradu, Novgorodu. Smještena je u Kremlju, centralnom dijelu gradske srednjovijekovne utvrde. Visoka je 38 metara i ističe se po 5 spektakularnih kupola. Izgradio ju je između 1045. i 1050. godine knez Vladimir Jaroslavič i uz crkve Šoani i Arhizu, spada u najstarije ruske crkve koje su i dalje u upotrebi. U njoj su pohranjene brojne hrišćanske relikvije, a tu su sahranjeni i neki važni ruski sveci. Najvažnija relikvija je ikona Bogorodice koja je po predanju spasla grad od napada 1169. godine. I bogato ukrašena bronzana vrata iz 12. vijeka vrijedna su pažnje.
Foto: Pxfuel
Bajkalsko jezero
Putnici koji se voze trans-sibirskom željeznicom često zastaju kod Bajkalskog jezera, najdubljeg i najstarijeg jezera na svijetu. Nalazi se u azijskom dijelu Rusije, u Sibiru, nedaleko od Irkutska. Staro je oko 25 miliona godina i u njemu se nalazi 23.000km3 vode, što čini 20% svjetske rezerve slatke vode. Okruženo je planinama i smatra se jednim od najčistijih jezera na svijetu. Nadimci su mu Biser Sibira ili Plavo oko Sibira, i oko njega se nalazi nekoliko turističkih rizorta. Od 1.700 biljnih i životinjskih vrsta, dvije trećine su endemske ( ne mogu se naći nigdje drugdje u svijetu). Najpoznatija od njih je bajkalska foka, jedina vrsta slatkovodne foke na svijetu.
Foto: Aleksei Sidnev from Pixabay
Suzdalj
Suzdalj je grad u Vladimirskoj oblasti i nekada je bio lokalna prijestolnica. Smatra se najljepšim od gradova koji čine ruski „Zlatni prsten“ – najstarije, istorijski i kulturno najvrijedniije lokacije u ovoj zemlji. Mnogi od ovih gradova su veliki muzeji na otvorenom, a osim Suzdalja, najpoznatiji su Segijev Posad, Rostov Veliki, Jaroslavlj, Kostroma, Ivanovo, Vladimir, Pereslavlj-Zeleskij, Aleksandrov i Uglič. Stari utvrđeni grad, sa karakterističnim crkvenim kupolama, manastirima i drugim zdanjima iz 11. i 12. vijeka, kao da je zaustavljen u vremenu.
Foto: Avetikov from Pixabay
Kremljin, Moskva
Kremljin je jedna od najpoznatijih atrakcija Moskve i na spisku svakog turiste koji planira posjetu ovom gradu. Ovaj istorijski utvrđeni kompleks nalazi se u srcu grada i okružen je rijekom Moskvom, Crvenim trgom i Aleksandrovom baštom. U njemu se nalaze četiri palate, četiri katedrale iz perioda 15. i 16. vijeka i nekoliko važnih muzeja. Kremljin (još i Moskovski kremlj) je opasan Kremaljskim zidom. Ovdje su smještene važne vladine institucije, pa i zvanična rezidencija predsjednika države.
Foto: Ramon Perucho from Pixabay
Ermitaž, Sankt Peterburg
Muzej Ermitaž osnovala je u Sankt Peterburgu 1764. godine Katarina II Velika. Najveći je umjetnički i kulturno-istorijski muzej u Rusiji i jedan od najvećih u svijetu. Njegova zbirka smještena je u šest zgrada na obali rijeke Neve, a glavna zgrada je Zimski dvorac, nekadašnja carska rezidencija. Kolekcija se sastoji od preko 3 miliona predmeta, od kojih su samo najvažniji dostupni javnosti. Ermitaž godišnje obiđe oko četiri miliona posjetilaca.
Foto: Sergei Gorbacev from Pixabay
Hram Vasilija Blaženog
Simbol Moskve, lociran u srcu grada na Crvenom trgu, je jedinstveni hram Vasilija Blaženog, prepoznatljiv po karakterističnim šarenim kupolama. Crkvu je izgradio Ivan Grozni između 1554. i 1561. godine, dok je car Fjodor Ivanovič 1588. godine dodao kapelu iznad groba Vasilija Blaženog, po kome je hram dobio ime. Zdanje je jedinstveno po tome što su kupole osmišljene tako da zajedno predstavljaju plamen lomače koji se uzdiže u nebo, što je jedinstvena zamisao u ruskoj sakralnoj arhitekturi. Hram je oduzet crkvi 1928. i postao je dio Državnog istorijskog muzeja, a od 1990. godine je na Listi svjetske baštine UNESCO-a. On je i dalje u vlasništvu Ruske Federacije i jedan njegov dio još uvijek je muzej. Ipak, od 1991. godine, hram povremeno koristi i Ruska pravoslavna crkva.