Bratislava, glavni grad Slovačke, donedavno je bio turistički zapostavljen, ali on danas predstavlja pravi biser Srednje Evrope koji svojim šarmom privlači sve veći broj turista.

Maleni istorijski centar grada zgodan je za obilaženje.

Njegove šarene, svježe obnovljene fasade, živahne bašte kafića i šik butici ostavljaju odličan utisak na svakog posjetioca.

Donedavno napuštena i oronula industrijska zona tik uz centar grada, sada je postala središte modernih nebodera. Nad gradom, sa obližnjeg brda, dominira blješteće bijeli dvorac. Čak i stambeno naselje Petržalka, sa druge strane Dunava, prema austrijskoj granici, koje je bilo simbol komunističke ere, danas dobija nove boje i izgled.

Bratislava je definitivno grad koji se mijenja velikom brzinom. Iako je glavni grad malene Slovačke, uklještene između mnogo većih i značajnijih susjeda poput Austrije, Češke, Mađarske, Poljske i Ukrajine, Bratislava je uspjela da raširi svoja krila i uzleti.

Foto: slovakia.travel

Slovaci čak tvrde, da je grad ekonomski postao veoma moćan i da danas ima možda i najveći dohodak po glavi stanovnika u cijelom nekadašnjem Istočnom bloku. Bratislava je sa Bečom formirala alijansu koja za cilj ima razvoj trgovine. Dva glavna grada se nalaze veoma blizu jedan drugom – vozom su udaljeni manje od jednog sata, a katkad se iz Bratislave mogu vidjeti i svjetla Beča.

Uz izostanak udarnih turističkih atrakcija, Bratislava je idealna za šetnje koje vas neće koštati. Možete provesti cio dan u šetnji prelijepim ulicama starog grada koje su pretvorene u pješačke zone, a potom se popeti do tvrđave ili otići na vidikovac na tornju neobičnog mosta preko Dunava.

Vrijedno posjete je i luksuzno naselje Eurovea, tik uz Dunav. Smješteno je u priobalni park sa predivnim šetalištima, luksuznim apartmanima i tržnim centrima.

Foto: slovakia.travel

Pravi biser Bratislave je stari grad, koji je za vrijeme komunizma bio ne samo zapostavljen već i sistemski uništavan. Kao simbol buržoazije, stare, gospodske kuće su nacionalizovane i zapuštene, a ulice su razrovane, da bi se autentična kaldrma prodala Njemačkoj kako bi se tamošnji gradovi, razrušeni u Drugom svjetskom ratu obnovili.

Nakon pada komunizma, nove gradske vlasti su odlučile da obnove Stari grad. Kuće se vraćene starim vlasnicima i njihovim porodicama, obnovljene su fasade i sređene ulice, pa je ovaj kvart zablistao u svom punom sjaju i otkrio svoj šarm ne samo turistima već i iznenađenim stanovnicima Bratislave, koji su na njega zaboravili.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime