Pogrešno bi bilo određivati uspješnost  turizma neke zemlje samo prema broju stranih putnika koji je posjete.

Na taj način bi Francuska bila prva i godinama neprikosnovena sa skoro 90 miliona turista godišnje.

U Evropi bi samo Španija mogla da joj bude takmac na drugom mjestu. Italija bi bila treća, dok bi Velika Britanija sa manje od 40 miliona posjetilaca bila upola uspješna kao Francuska.

Broj turista u odnosu na broj stanovnika

Kako bi se izmjerila uspješnost neke turističke destinacije bolje je računati broj stranih posjetilaca prema broju stanovnika. Na taj se način eliminiše efekat velikih zemalja.

Već na prvo računanje došlo je do promjene odnosa na listi najuspješnijih. Zvjezda ove godine tako postaje Hrvatska. Zahvaljujući poboljšanju infrastrukture u posljednjih dvadesetak godina, pristupanju Evropskoj uniji 2013. ali i smanjenom interesovanju turista za Sjevernu Afriku, Hrvatska je uspjela da se pozicionira kao jedna od najpopularnijih turističkih destinacija.

Kada je riječ o zimskim destinacijama, Austrija je bez premca. To je vodeća skijaška destinacija u svijetu. Ove dvije zemlje su primile po troje turista po glavi stanovnika i dijele prvo i drugo mjesto. Treća je Grčka, sa 2,5 turista po stanovniku, dok je Francuska skliznula na sedmo mjesto sa samo 1,3 turista po stanovniku. Na dnu liste su zemlje koje prime mnogo manje turista nego što imaju stanovnika, poput Velike Britanije, Poljske i Njemačke.

Prihodi od turizma i udio u BND

Čak i ovi podaci mogu da daju pogrešnu sliku. Ne bi valjalo promašiti suštinu. Turizam je privredna grana čiji uspjeh se mjeri profitom kao i u drugim djelatnostima. Zato treba uzeti u obzir prihode od turizma koje neka zemlja ostvari. Ali da bi ti podaci bili realni treba uzeti razlike tržišta u obzir. Najbolje je posmatrati koji udio turistička privreda drži u ukupnom nacionalnom dohotku. To će pokazati koje su zemlje ekonomski zavisne od turizma.

Njemačka je tako označena kao primjer da turizam i nije baš značajna djelatnost, ali i koliko je njemačka privreda raznovrsna i kako daleko više privrednih grana ima značajnu ulogu. Francuska je, sa druge strane, pokazala veliku zavisnost od turizma, pa je prema ovoj listi dospjela na osmo mjesto, što je zasluga dobrog razvoja i popularnosti kako ljetnjeg tako isto i zimskog turizma.

Prosječan prihod po turisti

Još jedan način da se izmjeri uspješnost turističke privrede je analiza ostvarenih turističkih prihoda prema broju turista. Ova računica istumbaće ponovo sve na listi . Velika Britanija izlazi na prvo mjesto sa skoro 1.150 eura po gostu. U stopu je prate Portugal i Njemačka. Francuska se našla na sredini liste sa prihodovanih 618 eura po turisti.

Kombinovanjem sve tri metode: ukupan broj turista prema stanovniku, prihodi od turizma koji ulaze u BND i prosječnu zaradu po turisti Portugal je tako dospio na prvo mjesto , sa Hrvatskom i Španijom na drugom i trećem mjestu. U prvih pet su još i Austrija i Grčka. Francuska i prema ovom mjerilu pada na sedmo mjesto, a Italija čvrsto čuva desetu poziciju.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime