Mnogi Zagreb porede sa Bečom, posebno dio oko ulice Ilica, Narodnog kazališta i Trga Bana Jelačića.

Ali čak i ako vas hrvatski glavni grad ne podsjeti na austrijsku ljepoticu, vjerujemo da ćete uživati u njemu.

Zagreb nudi dosta zelenih oaza, jedinstvenih zdanja, pregršt šarmantnih kafića i jednu relaksiranu atmosferu bez pretjerane gužve koja nudi sijaset mogućnosti.

Takođe, na cca 4-5 sati vožnje je udaljen od Sarajeva,što ga čini savršenim izborom za vikend izlet.

Evo šta ne biste smjeli da propustite u ovom gradu…

Gornji grad

Većina turista složila bi se da je Gornji grad najljepša gradska četvrt Zagreba.

Kako i ne bi, kada je ovo najstarija četvrt grada, prepuna jednstvenih zgrada, uzanih uličica, istorijskih i kulturnih spomenika, koja nudi i savršen vidikovac na cijeli grad.

Do Gornjeg grada možete da se popnete stepenicama ili uspinjačom, koja je daleko popularniji vid transporta do gore, iako vožnja traje tek oko 6 minuta.

Ono što ovdje ne smijete da propustite je slikanje ispred simbola grada, crkve sv. Marka iz 14. vijeka, prelijepe gotičke katedrale koja se nalazi nasuprot niza zgrada u kojima su smješteni hrvatski Sabor, Vlada i Gradska skupština. Čuveni „banski dvori“…

Naravno, najprepoznatljiviji detalj crkve nalazi se na njenom krovu iz 19. vijeka i predstavlja šahovnicu na kojoj su ocrtani istorijski grbovi Hrvatske i grada Zagreba.

Na Gornjem gradu se nalaze još dvije vrlo značajne i prelijepe crkve.

Nedaleko od crkve sv. Marka je katedrala sv. Katarine, koja se smatra prvom baroknom građevinom kontinentalne Hrvatske.

Druga je grčkokatolička katedrala sv. Ćirila i Metodija, koja se nalazi na mjestu kapele koja je oštećena u potresu koji je zahvatio Zagreb 1880. godine.

U ovom dijelu grada nalazi se ogroman broj palata od kojih je među najstarijima palača Vojković sa početka 18. vijeka.

U njoj je danas smješten hrvatski Povijesni muzej.

Najljepši vidikovac?

Odmah nakon što se popnete uspinjačom, ugledaćete kulu Lotrščak sa koje se pruža najljepši pogled na Zagreb.

Nedaleko od kule, nalaze se i jedina vrata sa zidina koje su okruživale Gornji grad, čuvena Kamenita vrata.

Maksimirski park i Zoo vrt

Na deset minuta vožnje od centra nalazi se zeleni biser grada, park Maksimir u sklopu kog se nalazi i Zoo vrt.

Idealno mjesto za trčanje, jogu, porodični piknik nalazi se preko puta Dinamovog stadiona.

Ovdje je vikendom gužva kada svi iz centra pobjegnu u park koji osvježava i relaksira.

Muzej prekinutih veza

Muzej prekinutih veza je smješten u baroknoj palati Kulmer i osnovan je 2010. godine. Prije toga je postojao u obliku putujuće izložbe.

Zanimljiv i krajnje neobičan muzej pokrenula je Olinka Vištica, filmska producentkinja zajedno sa Draženom Grubišićem, vajarom.

Naime, 4 godine nakon raskida Olinka i Dražen su došli na ideju da pokrenu putujuću izložbu predmeta koji vas podsjećaju na bivšu ljubav.

Ovo emocionalno putovanje je naišlo na sjajne reakcije pa se par dosjetio da konačno pronađe jedno mjesto gdje bi svi ti predmeti koji su im konstantno stizali na adresu nakon što se o izložbi pročulo, mogli biti izloženi.

Muzej je prije nekoliko godina nagrađen za Najbolji evropski muzej od strane Evropskog muzejskog foruma, pa eto još jednog razloga da posjetite neobičan muzej u kom eksponati nisu samo vezani za bivše ljubavi, već i za gubitak voljenih osoba.

Botanički vrt

Definitivno jedna od najljepših zelenih površina u Zagrebu je otvorena tokom cijelog dana ( i vikendom!), ulaz je besplatan.

Čaroban botanički vrt koji Zagrepčani posjećuju tokom cijelog dana jer im nudi bijeg od gradske vreline je izgrađen krajem 19. vijeka.

U vrtu se nalazi nekoliko građevina, među kojima dominiraju staklenac i Vrtna kuća.

Vrt je uređen krajnje profesionalno.

Na svakom koraku imate upute gdje se šta nalazi a kod svake biljke legendu na latinskom, hrvatskom i engleskom.

Izrazito je čist i prepun klupica.

Mirogoj

Možda će nekima zvučati morbidno, ali najljepša zgrada u Zagrebu mnogima nije ni zgrada Narodnog kazališta (koja je priznajemo spektakularna), niti katedrala, pa ni muzej MIMARA koji izgleda svjetski i imponzantno, već gradsko groblje, MIROGOJ.

Ovo groblje definitivno spada u zdanja koja ne možete da ne primjetite. Nalik nekoj palati koja se nalazi u Maroku ili nekoj egzotičnoj destinaciji poput Turske, groblje Mirogoj izgleda prilično dominantno u odnosu na sva ostala ZG zdanja i nalazi se na listama top 5 najljepših groblja na svijetu.

Prepuno arkada i kupola, groblje je izgrađeno 1876. godine, na obodu grada i to na placu koje je pripadalo lingvistiku, Ljudevitu Gaju.

Na ovom groblju su sahranjeni ugledni pisac Miroslav Krleža, košarkaš Krešimir Ćosić i pjesnik Tin Ujević.

Pijaca Dolac

Ako želite da doživite život lokalaca, ova centralna pijaca na otvorenom u Zagrebu je mjesto koje morate da posjetite.

Pijaca Dolac je sjajno mjesto za lokalno uzgajane proizvode. Smještena je odmah iza glavnog trga i neodvojivi je dio i simbol grada. Poljoprivrednici iz cijelog zagrebačkog područja dolaze ovdje da ponude svoje najbolje proizvode, poput voća, povrća i mesa. Sve je svježe i veoma ukusno.

Zagrebačka katedrala

Ova znamenitost zvanično je poznata kao Katedrala Uspenja Blažene Djevice Marije. Remek-djelo arhitekture i jedan od najznačajnijih spomenika nastradao je dosta u potresu koji je tokom marta pogodio Zagreb. Katedrala je i prije preživjela jedan potres, nakon kog su je rekonstrukcije pretvorile u neogotički spomenik grada.

Trg kralja Tomislava

Najveći gradski trg nazvan po prvom hrvatskom kralju definitivno će vas privući.

Ispred Centralne željezničke stanice je, pa za one koji u Zagreb dolaze vozom, to je prvi pogled koji vide.

Zapanjujući kip kralja Tomislava i Umjetnički paviljon su mjesta koja će vam se sigurno dopasti. Ovaj slikoviti trg izvanredno je mjesto za opuštanje i ljudi često dolaze ovdje da sjede i uživaju u trenutku.

Zimi trg postaje raj za klizanje na otvorenom.

Muzej Mimara

Impresivan muzej Mimara je otvoren daleke 1987. godine. Fundus muzeja čini privatna zbirka umjetnina kolekcionara Ante Topića Mimare (1898 – 1987) koju je on darovao u trajno vlasništvo hrvatskom narodu, pod uslovom da se uredi prostor za njeno stalno izlaganje. Fundus se stalno proširuje novim akvizicijama.

Hrvatsko narodno kazalište

Daleke 1895. godine u Zagrebu je svečano otvorena kazališna zgrada za oko 750 gledatelja u kojoj se danas nalazi Hrvatsko narodno kazalište. Neobarokna zgrada HNK je remek-djelo austrijskog arhitekte Ferdinanda Fellnera i njemačkog arhitekte Hermanna Helmera. Svečanom otvaranju prisustvovao je i car Franjo Josip I.

3 KOMENTARI

  1. Reproductive Endocrinology and Infertility Committee, Family Physicians Advisory Committee, Maternal- Fetal Medicine Committee, Executive and Council of the Society of Obstetricians priligy 60 mg price The following primers were used Irf4, forward 5 CTACCCCATGACAGCACCTT 3, reverse 5 CCAAACGTCACAGGACATTG 3; ОІ actin, forward 5 TGTTACCAACTGGGACGACA 3, reverse 5 CTGGGGCATCTTTTCACGGT 3

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime