Ljubitelji klasične muzike znaju da je upravo Evropa magično mjesto gdje je ova muzika rođena. Kompozitori klasične muzike poput Mocarta, Betovena, Baha i Bramsa komponovali su izvanredna djela koja su izvođena na dvorovima i crkvama širom kontinenta, a njihova muzika je izdržala test vremena.
I nakon toliko godina još uvijek se oduševljavamo majstorskim kompozicijama kao što su Betovenova “Za Elizu”, “5. simfonija” iz 1808. godine ili Mocartova “Čarobna frula” iz 1791. godine. Ukoliko biste voljeli da posjetite mjesta u kojima su ovi sjajni muzičari živjeli, radili i izvodili svoja djela pažljivo pogledajte naše prijedloge, jer su ovo destinacije koje bi svaki ljubitelj klasične muzike trebalo da posjeti.
Beč, Austrija
Neprikosnoveni dragulj evropske klasične muzičke scene je Beč. Nekoliko generacija najvećih kompozitora živjelo je i radilo u Beču pod pokroviteljstvom Habsburškog dvora. Mocart je prvi put nastupio za caricu Mariju Tereziju u bečkoj palati Šenbrun. Nakon niza godina provedenih na turnejama po Evropi, u Beču se konačno i nastanio i oženio suprugu Konstancu u katedrali Svetog Stefana. Naravno, nije samo Mocart dao svoj pečat Beču.
Betoven se doselio u Beč da bi studirao kod čuvenog Jozefa Hajdna i u njemu ostao da živi narednih 35 godina. Živio je u kući Paskalati (Pasqualati) gdje je komponovao neka od svojih najpoznatijih djela. U tom stanu se sada nalazi dio Betovenovog muzeja. Kada se umorio od gradske gužve nastanio se u zelenoj banjskoj četvrti Hajligenštat (Heiligenstadt). Stan u kome je tamo živio pretvoren je u muzej 2017. godine. Ovo predivno mjesto lako je dostupno tramvajem, a udaljeno je 6 kilometara od centra grada.
Međutim, bečka muzička baština tu ne prestaje. U gradu se nalazi i vječno počivalište mnogih legendi, a to je Centralno groblje. Na njemu su sahranjeni Betoven, Šubert, Brams, Štraus, Šenberg i mnogi drugi.
Obilazak spomenika i znamenitosti vezanih za klasičnu muziku u Beču uz pomoć vodiča je pravo rješenje. Povratak u prošlost u vrijeme kada su kompozitori stvarali remek-djela klasične muzike najbolje ćete doživjeti posjetom Državnoj operi. Ukoliko tražite vrhunsko iskustvo odlična opcija je i da unaprijed rezervišete karte za balove na kojima se igra valcer. Grad Beč je poznat po svojim legendarnim balovima. Svake godine u Beču se održi preko 450 balova, a sezone traje od januara do marta. Tamo ćete vidjeti koliko je klasična muzika i danas važna za bečku kulturu i visoko društvo.
Spomenik Mocartu u Beču, Foto: misterfarmer from Pixabay
Salcburg, Austrija
Smješten na obali rijeke Salcah, grad Salcburg u velikoj mjeri polaže prava na Mocarta. Muzičko čudo od djeteta, Volfgang Amadeus Mocart, rođen je u Salcburgu i to se može osjetiti u cijelom gradu koji je u znaku ovog muzičkog genija. Salcburg se nalazi na samo 3 sata vožnje zapadno od Beča, a istorijski centar grada je šarmantan lokalitet koji se nalazi na UNESCO-ovoj listi svjetske kulturne baštine.
Posjeta gradu ne bi bila potpuna bez obilaska mjesta gdje se Mocart rodio i kuće u koju se doselio sa porodicom kada je imao 17 godina i već bio poznat kao muzičko čudo. Obje zgrade su sada muzeji koji slave Mocartovu nevjerovatnu karijeru i život. Obiđite katedralu u Salcburgu koja je sagrađena na zidinama crkve iz 774. godine. Ovdje je Mocart kršten, a još kao mali u njoj je svirao orgulje. Tokom cijele godine u gradu se održavaju koncerti na kojima se izvodi muzika koju je komponovao Mocart. Pravo je zadovoljstvo slušati njegova remek-djela u mjestu gdje je odrastao. Ljubitelji klasične muzike koji obilaze Beč, svakako bi trebalo da dodaju i Salcburg u svoj plan putovanja.
Lajpcig, Njemačka
Smješten u istočnoj njemačkoj državi Saksoniji, grad Lajpcig ima impozantnu muzičku istoriju. Prvo mjesto koje bi trebalo da posjetite je crkva Svetog Tomasa. Ovdje je Johan Sebastijan Bah bio na čelu crkvenog hora od 1723. godine pa sve do svoje smrti 1750. godine. U tom periodu komponovao je značajan broj kompozicija barokne muzike, uključujući svetovne kompozicije ali i djela za bogosluženja.
Bah je i sahranjen u ovoj luteranskoj crkvi iz 12. vijeka, a muzej posvećen slavnom kompozitoru nalazi se u neposrednoj blizini. U muzeju se nalazi zbirka originalnih Bahovih muzičkih partitura i rukopisa. Posjetioci mogu i da se upoznaju sa impresivnim porodičnim stablom porodice Bah i otkriju koliko je muzika igrala važnu ulogu u njegovoj porodici kroz generacije. Bahov festival u Lajpcigu je međunarodno poznat muzički događaj koji se održava svakog juna.
Poznati pijanista Feliks Mendelson stigao je u Lajpcig 1835. godine da bi dirigovao simfonijskim orkestrom Gevandhaus (Gewandhaus Orchestra). U Lajpcigu je komponovao neka od svojih najpoznatijih djela, uključujući i “Škotsku simfoniju”. Mendelsonova kuća je danas pretvorena u muzej i namještena je u stilu epohe u kojoj je živio slavni kompozitor.
Crkva svetog Tomasa, Foto: lapping from Pixabay
Prag, Češka Republika
Mocart je obožavao Prag, a građani Praga su obožavali Mocarta. Njegova “Figarova ženidba” je u prijestolnici Češke doživjela veliki uspjeh i popularnost, a opera “Don Đovani” je premijerno predstavljena 1787. godine u praškom teatru (Stavovské divadlo). Danas zgradu Narodnog pozorišta dijele tri umjetnička ansambla: opera, balet i drama, a tamo se i dalje izvodi klasična muzika. Osim Mocarta, veliki broj čeških kompozitora ostavio je svoj pečat u glavnom gradu. Bedžih Smetana komponovao je muziku inspirisanu njegovom domovinom, a muzej posvećen ovom čuvenom češkom kompozitoru nalazi se u blizini Karlovog mosta.
Kompozitor Antonjin Dvoržak rođen je u blizini Praga, a danas Češka filharmonija nastupa u dvorani koja nosi njegovo ime. U Dvoržakovom muzeju, smještenom u vili u kojoj je živio, često se održavaju koncerti gdje se mogu čuti njegove kompozicije. Za Dvoržakovu muziku karakteristično je kombinovanje muzike simfonijskog orkestra sa tradicionalnim narodnim melodijama.
Sankt Peterburg, Rusija
Pripadnici carske porodice Romanov voljeli su muziku i bili su poznati širom svijeta kao mecene kompozitora i muzičara. Oni su naručivali opere, balete i kompozicije za orkestar, što je u Sankt Peterburg dovelo nevjerovatne muzičke talente. Danas posjetioci ovog grada mogu da slušaju muziku ruskih velikana kao što su Borodin, Rimski Korsakov, Stravinski, Čajkovski i Rahmanjinov na mnogim divnim mjestima u gradu. Predlažemo da kupite ulaznice za koncert u Filharmoniji ili Operi. Državni muzej pozorišta i muzike Sankt Peterburg posjetiocima daje lijep uvid u rusku dramsku tradiciju. Vrijedi pogledati i zanimljivih 3.000 artefakata izloženih u Muzeju muzike.
Foto: falco from Pixabay
Budimpešta, Mađarska
Mađarska je nekada bila dio Austro-Ugarske imperije, a i danas u Budimpešti možete naći nevjerovatna mjesta na kojima će uživati ljubitelji klasične muzike. Mađarska državna opera redovno izvodi djela najpoznatijih kompozitora u svojoj raskošno uređenoj dvorani. Zanimljivo je da je direktor opere u Budimpešti tokom perioda od tri godine bio kompozitor Gustav Maler. Ako vam se ukaže prilika da poslušate kamerni koncert u Bazilici Svetog Stefana, obavezno je iskoristite i kupite ulaznice. Mađarska je svijetu dala nekoliko značajnih kompozitora, a Franc List je u 19. vijeku bio poznat kao jedan od najboljih pijanista i kompozitora na svijetu. Muzej posvećen njegovom životu i muzici nalazi se u stanu u kojem je i živio u Budimpešti. Bela Bartok je napisao klasične komade za orkestar u 20. vijeku i u svoja djela je ugradio narodne melodije. Njegov muzej u Budimpešti predstavlja svojevrstan užitak za sve ljubitelje klasične muzike.
Bergen, Norveška
Ukoliko vas put nanese u Norvešku, nemojte propustiti posjetu domu Edvarda Griga, jednog od najpoznatijih norveških kompozitora. Edvard Grig je bio na čelu romantičarskog perioda klasične muzike, a mnogo je učinio da Bergen dobije status muzičkog grada u zemlji. Statue i spomenici posvećeni Grigu su samo jedan od načina na koji grad Bergen odaje počast ovom kompozitoru. Muzejska postavka posvećena kompozitoru nalazi se u ljetnikovcu Troldhaugen koji je od grada udaljen 10 kilometara i smješten je u jednom od mnogobrojnih fjordova. Ukoliko ga posjetite, možete obići imanje na kom je Grig pisao svoju predivnu muziku i doživjeti 19. vijek u kome je živio i stvarao slavni kompozitor. Grig i njegova supruga su tu i sahranjeni, a Troldhaugen je domaćin međunarodnih klavirskih takmičenja i koncerata tokom cijele godine.