Turistička industrija grada Jerusalim, teško je pogođena pandemijom korona virusa.
Sa preko 1.700 stanovnika koji su pozitivno testirani na COVID-19, Jerusalim predstavlja glavno žarište u Izraelu. Očekivanja su da grad sa preko milion stanovnika, zabilježi sve veći broj slučajeva.
U jeku vladinih direktiva koje su Izraelu nametnule totalno zatvaranje, ulice Jerusalima su opustošene, a turista nema.
Takve će sigurno biti još neko vrijeme, nakon odluke lokalnih vlasti da zabrani ture po gradu do decembra ove godine!
Nova mjera dodatno će oštetiti turističke igrače, ali i vlasnike trgovina i kafića.
5 miliona turista godišnje posjeti Jerusalim
Za grad koji je 2018. godine bio proglašen za jednu od najboljih turističkih destinacija svijeta i koji je tada posjetilo gotovo 5 miliona turista, teško je zamisliti da se turizam zaustavio.
Slične brojke zabilježene su i 2019., pa su se vlasti ponadale da će 2020. godina biti rekordna godina po broju turista.
Međutim, kao što je slučaj i u drugim zemljama, turizam je u Jerusalimu stavljen na naglu pauzu i tako će ostati sve dok situacija sa virusom ne prođe.
Prema riječima šefice turizma u Jerusalimskoj upravi za razvoj Ilanit Melchior, šteta koju je izazvala pandemija toliko je velika da se može vidjeti golim okom. Međutim, još uvijek je teško definisati koliki je gubitak tačno nastao, jer grad i dalje bilježi veliku štetu.
Za industriju koja predstavlja oko 20.000 radnih mjesta, 2.000 preduzeća i doprinosi ekonomiji sa preko 360 miliona dolara godišnje, nova stvarnost je vrlo uznemirujuća.
Uprkos trenutnim okolnostima, Melchior smatra da ovo neće pretjerano opteretiti vlasti s obzirom na to da su bile u sličnoj situaciji tokom Drugog ustanka početkom 2000-ih. Tada je zabilježen veliki pad broja turista, zbog palestinskih terorističkih napada.
U međuvremenu, turistička industrija na čelu sa Melchiorom pokrenula je projekat pod nazivom „Jerusalim putuje ka tebi“.
Ovaj projekat nudi ljudima širom svijeta virtuelni obilazak grada koji podrazumijeva posjetu Zidu plača, obilazak glavnih muzeja i bazilike Svetog groba.
Foto: Sergio Rodriguez from Unsplash
Izrael planira da pojača lokalni turizam i stanovnike zadrži unutar zemlje
Da bi izgradio domaći turizam poslije krize, Melchior objašnjava da Jerusalim planira da ponudi povoljne i atraktivne domaće turističke aranžmane. Glavni cilj ovih paketa bilo bi sprečavanje Izraelaca da odlaze u druge zemlje, čime bi se zadržala sredstva unutar države.
Uprkos predviđanjima i očekivanjima, jedan od glavnih problema koji će i dalje opterećivati državu je odsustvo vlade. Čak i nakon što se potrošilo 2.5 milijardi dolara na kampanje.
Izrael nema stabilnu vladu više od godine dana, jer nijedna stranka nije dobila parlamentarnu većinu, ni nakon trećih izbora u martu. Na tim izborima 2. marta Benjamin Netanyahu je proglasio pobjedu. Njegova stranka Likud osvojila je tada najviše poslaničkih mjesta, njih 36, u izraleskom Knessetu koji broji 120 poslanika. Od tada, Benjamin učestvuje u raznim pregovorima za koaliciju, ali vlade još nema na vidiku.
U međuvremenu, turistička industrija trenutno mora pronaći način da opstane.
U martu je premijer odobrio preko 22 milijarde dolara za spas ekonomije. Stručnjaci smatraju da su mjere morale biti efikasnije, posebno kada se uporede sa mjerama drugih zemalja.
Melchior je ipak optimistična i smatra da će vlada učiniti sve da stvari profunkcionišu, kao i da će se krajem ove godine poboljšati i situacija za turizam.
U svojim predviđanjima za 2021. godinu, Melchior vjeruje da će svijet osjetiti novu glad za turizmom.
The overall prescription rate for medications differed from corresponding co prescription rates cialis without a prescription No patient with a normal BMD became osteoporotic at 1 year