Poželite li zadržati razmak i nakon što se stvari vrate u normalu, mogao bi vam pomoći popis nacionalnih parkova koji su ispod radara turista…

Čarobni talijanski Dolomiti i švicarske planine bijelih vrhova svake godine privuku gomile turista. Tijekom karantene priroda je dobila zasluženi odmor, ali avanturisti čekaju u niskom startu da se granice otvore kako bi mogli krenuti u istraživanje. 

Idilične Tatre

Nacionalni park Tatra nalazi se na jugu središnje Poljske i sjeveru središnje Slovačke, a u svojem “životopisu” ima više od 300 pećina, kao i iznimnih biljnih i životinjskih vrsta. Sa svojih 600 kilometara staza i stotinjak slikovitih jezera, idilične Tatre idealan su poligon za treking. Na raspolaganju je 16 označenih biciklističkih staza idealnih za isprobavanje brzina.

Dom pješčanih dina

Kurska prevlaka (Kursiu Nerija) Litvaniji jedan je od najmlađih nacionalnih parkova u Europi. Taj se ljepotan, kojeg je prepoznao i UNESCO, jednim dijelom proteže u Rusiji, a nastao je kako bi se očuvao ekosustav tog područja. Duž gotovo 100 kilometara uska, pješčana prevlaka odvaja Kurski zaljev od Baltičkog mora.  Kurska prevlaka dom je najvećim pokretnim pješčanim dinama u Europi. Prosječne su visine 35 metara, a pojedine dosežu visinu i od 60 metara. Plaže, borove šume u kojima žive jeleni, raskošni losovi i divlje svinje čine razglednicu za pamćenje.

Nacionalni park Gran Paradiso talijanska je verzija Yellowstonea. Najstariji nacionalni park u Italiji smjestio se između Pijemonta i Valle d'Aoste. Osnovan je 1922. kako bi se zaštitili preostali alpski kozorozi koji su danas simboli parka, a njihovi zavinuti rogovi dugi do jednog metra izazivaju divljenje. 1860. bilo je preostalo pedesetak primjeraka u alpskome masivu Gran Paradiso. Odatle su preneseni u mnoge rezervate, gdje su se namnožili. Iako su mnogima primamljivije obližnje francuske Alpe, Gran Paradiso ima više od 700 četvornih kilometara opuštajućeg zelenila te skijaških i pješačkih staza.

Gorske oči i planine

Poznata, ali ipak ne još svjetski razvikana, planina i Nacionalni park Durmitor u Crnoj Gori očarava prizorima. Kanjonske doline, planinski vrhovi, ledenjačka jezera koja se ondje zovu “gorske oči” i silovite rijeke čine slagalicu za uživanje tijekom cijele godine. U sastavu je Nacionalnog parka i pedesetak vrhova viših od 2000 metara nadmorske visine, uključujući i Bobotov Kuk (2523 m). Čitavim bajkovitim pejzažom dominira gorostasni vrh Međed, koji se izdiže iznad jezera i nadgleda spektakularne šume, pećine i kristalno čiste vode.

Mirna strana Španjolske

Kada pomislimo na Španjolsku, pojavljuju nam se slike sunčanih plaža i gradova kojima vrve turisti, ali na rubu južne francuske granice, na sjeverozapadu zemlje nalazi se Ordesa y Monte Perdido. Dom je to golemih zelenih površina, visokih planina i rijetkih divljih životinja koji odiše spokojnim ugođajem, baš kao i idilična sela kojima vrludaju potoci i jezera. Planinarske i pješačke staze dobro su označene, a odmoriti se možete uživajući u hipnotizirajućim slapovima i vodopadima.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime