Jedan od načina da upoznate kulturu neke zemlje i nacije jeste da svratite u neki nacionalni restoran i probate jelo koje je specifično baš za to podneblje. Mi vas danas vodimo u jedno gastro turu, sa osvrtom na najbolja nacionalna jela evropske kuhinje. Hvatajte bilješke, trebaće vam kada se granice otvore, a koronavirus stavi pod kontrolu.
PROČITAJTE I…
Jedan italijanski sir je toliko vrijedan da se čuva u …
1. Pierogi u Poljskoj
Postoji toliko razloga da posjetite Poljsku, ali „probati pierogi“ trebalo bi da bude na vrhu vaše liste. Ove male knedle mogu se puniti bukvalno bilo čime! Klasična verzija uključuje krompir i sir, meso i kupus ili samo povrće. Često se serviraju prelivene pavlakom i prženim lukom ili svinjetinom. Popularne su i kao desert, punjene voćem i slatkim sirom. Prste da poližete!
2. Pasteis de nata u Portugalu
Ukusne pasteis de nata (portugalske torte), mogu se naći širom svijeta, ali niko ne može da vam napravi baš one koje se serviraju u portugalskim poslastičarnicama i restoranima. Ova zlatnosmeđa peciva punjena su karamelizovanom kremom dok vas spolja mami ljuska, dovoljno tanka da u spoju sa slatkim oduševi svako nepce. Naručite je uz jaku crnu kafu.
3. Kanelbullar u Švedskoj
„Kanelbullar“ se doslovno prevodi kao „rolnice sa cimetom“ i možemo vam obećati da su bolje od bilo kojih koje ste ikada ranije probali. Mekano i „pufnasto“ tijesto, začinjeno kardamomom, obloženo je maslacem, a punjeno cimetom. U ovim rolnicama se najbolje uživa kada su svježe iz rerne, a mogu se naći u većini švedskih pekara. Moći ćete da ih namirišete na kilometar.
4. Lakror u Albaniji
Ovo jelo je neka vrsta mješavine turskog bureka i grčke spanakopite; to je pahuljasto, puterasto pecivo obično ispunjeno smješom od špinata ili praziluka, jaja i jogurta. Takođe je jelo koje su pravile i još uvijek prave bake, ali je takođe uobičajena jeftina ulična hrana dostupna u pekarama. Široko je dostupan u planinskom gradu Korce, ali ga možete pronaći širom zemlje.
5. Currywurst u Njemačkoj
Svi znamo da Njemci prave dobre kobasice, ali currywurst je nešto potpuno drugačije. Drugi nivo. Ova popularna street food hrana uključuje isjeckane kobasice prelivene kečapom pomiješanim sa kari prahom. Zvuči čudno, ali nešto u vezi s tim jednostavno djeluje. Najbolje su kada se jedu uz pomfrit i pivo.
6. Arancini u Italiji
U Italiji šta god da probate, nećete pogriješiti. Ovo je zemlja gurmana i najbolje evropske kuhinje. Ali prije nego što napravite plan za tjestenine i picu, razmislite o skromnom arancinu. To je kuglica riže, punjena mesom, sirom ili povrćem, a zatim izmrvljena i pržena do zlatnog savršenstva. Arancini se često jede kao brza užina ili kao ručak u pokretu – omiljeni obrok učenika koji nemaju veliki budžet.
7. Bocadillo de jamon u Španiji
Izgleda kao normalan sendvič sa šunkom, ali nikada ne potcenjujte dobar bocadillo de jamon. Unutrašnjost hrskavih, ali mekanih španskih bageta često se natopi maslinovim uljem i bijelim lukom, da bi se potom naslagala tanka dimljena šunka. Neke varijacije mogu takođe da sadrže sir manchego, papriku, paradajz ili masline, ali čak i najklasičniji su preukusni.
8. Karjalanpiirakka u Finskoj
Često se naziva i „karelska pita“. Napravljena je od jednostavnih sastojaka, ali to ne biste pogodili prilikom degustacije. Tanka ražena kora punjena je krompirom, rižom ili mrkvom i raznim drugim sastojcima.
9. Soupe a l’oignon u Francuskoj
Francuska ima dosta nevjerovatne hrane, ali ovu supu morate da probate. Gusta je i bogata – vrhunska hrana za ručak u nekom od čuvenih francuskih kafića-restorana. Na primjer, u čuvenom Cafe de Flore. Supa od luka i mesnih zaliha preliva se hrskavim hljebom, koji se ponekad peče sa sirom.
10. Haggis u Škotskoj
Možda zvuči malo odbojno, ali ko jednom proba haggis, naručiće ga još bar jednom! To je mljevena ovčija iznutrica (srce, jetra i pluća) pomiješana sa lukom, ovsenom kašom i začinima. Obično se servira sa pire krompirom i repom.
11. Mekitsi u Bugarskoj
Ova tradicionalna bugarska grickalica je nekako poput ravne krofne. Tijesto se pravi od jogurta, zatim oblikuje u ravni disk i prži u dubokom ulju. Obično se jede za doručak, praši se šećerom u prahu i uživa uz voće i jogurt. Neko voli i slanu opciju sa mekim sirom. U svakom slučaju ne možete pogriješiti.
12. Bramborak u Češkoj
Ovo je u osnovi palačinka od krompira, ali je tako ukusna. Rendani krompir se kombinuje sa jajima i začinima, a zatim se prži u panfri. To je uobičajena ulična užina u cijeloj zemlji; neke regionalne varijacije uključuju kiseli kupus ili meso.
13. Tavče gravče u Sjevernoj Makedoniji
Ovaj jednostavan, tradicionalni obrok sigurno ste probali, ali vrijedi da se podsjetimo makedonske nacionalne poslastice. Svježi pasulj se dinsta u ulju i sosu od paradajza sa tonom luka i začina. Servira u zemljanoj posudi uz domaći hljeb i jogurt.
14. Raclette u Švajcarskoj
Dvije reči: „topljeni sir“. Ovo jelo je dobilo ime po švajcarskom raclette od sira, koji se topi na tavi ili izvan same kore. Obično se služi na krompiru sa kiselim krastavcima i lukom ili uz hljeb ako se jede kao ulična hrana u pokretu.
15. Smørrebrød u Danskoj
To su sendviči na bazi raženog hljeba sa maslacem, obično preliveni nekim varijacijama jaja, sira, mesa ili ribe. Oduprite se iskušenju da ga jedete rukama. Danci nožem i viljuškom osiguravaju da preljevi ostanu netaknuti. Zapravo postoji cijela društvena etika kako se jede smørrebrød, kako se sastavljaju i redoslijed kojim se konzumiraju. Možda je najbolje da to uradite sa lokalcem koji će vas uputiti kako da degustirate ovu poslasticu.